Podstawy bezpiecznego składowania
Podstawy bezpiecznego składowania

Podstawy bezpiecznego składowania - jak poradzić sobie w codziennych sytuacjach w pracy na magazynie.

Podstawowym aspektem pracy w magazynie, ale też na hali produkcyjnej jest zachowanie bezpieczeństwa. Dobra wydajność pracownika, jego zadowolenie z pracy będzie zawsze oparte na poczuciu bezpieczeństwa.

Istnieją proste i tanie sposoby, aby to bezpieczeństwo uzyskać.

 

1. Odboje regałowe

Jest kilka sposobów na to aby poradzić sobie z problemem uderzających wózków widłowych w nogi regałów magazynowych. Nogi regałów są zazwyczaj bardzo delikatne bo nie zawierają same w sobie solidnego zabezpieczenia przed mocnym uderzeniem. Najskuteczniejszy sposób na osłonę nóg? Odboje/odbojnice regałowe. Odbojnice regałowe w kształtach L na nogi narożne oraz w kształcie U na nogi znajdujące się wewnątrz regału.

Dobra odbojnica regałowa charakteryzować się będzie odpowiednią grubością materiału. 4mm to absolutne minimum, 6mm to w zasadzie wartość, która powinna być standardem dla solidnej ochrony. Odpowiednie kotwienie osłon również ma znaczenie. Jeżeli w magazynie brakuje miejsca i liczy się każdy centymetr posadzki, odbojnice regałowe można wykonać w taki sposób aby kołnierze mocujące znajdowały się wewnątrz:

Przez ponad 20 lat pracy w branży doświadczyliśmy już niemalże każdej sytuacji, która sprawiała problem naszym klientom aby solidnie zabezpieczyć teren - niewystarczająca ilość miejsca, brak możliwości kotwienia, kolidowanie osłon z systemem układania produktów na regałach  - z tym wszystkim jesteśmy sobie w stanie poradzić !

 

 2. Lustra sferyczne

Lustra sferyczne są wyjątkowym sposobem na bezpieczny transport ludzi i towarów wewnątrz zakładu pracy. O ich wyjątkowości stanowią dwie cechy. Pierwszą z nich jest cena produktu porównując do innych metod podniesienia bezpieczeństwa na ciągach komunikacyjnych. Drugą cechą jest ich skuteczność ponieważ niemalże żaden inny produkt nie przedstawi nam w tak oczywisty i klarowny sposób co właśnie dzieje się za rogiem magazynu. Kamery aby w ogóle działać muszą mieć zapewniony dostęp do sieci - co samo w sobie bywa zawodne, nie wspominając o kosztach nadajników/odbiorników i całego systemu do sprawnego działania. Systemy wykrywania pracowników/maszyn za pomocą specjalnych odbiorników są systemami bardzo dobrymi, jednak od luster dużo skuteczniej sprawdzą dopiero się na przestrzeniach otwartych, a koszty zaimplementowania takiego systemu są również nieporównywalnie wyższe od montażu luster sferycznych.

Wyróżniamy trzy typy luster sferycznych, które różnią się kształtem. Pierwszym z nich będą lustra 360 stopni czyli kształt 1/2 kuli. Ten typ luster stosuje się na skrzyżowaniach ciągów komunikacyjnych, gdzie kierujący np. wózkiem widłowym musi widzieć co dzieje się w każdym z 4 kierunków. W naszej ofercie lustra sferyczne występują w średnicach od 50cm do 125cm, które to wielkości sprawdzą się w każdym magazynie.

Drugi typ luster to wersja 180 stopni czyli 1/4 kuli - zapewnia on widok w 3 kierunkach. Ten typ luster stosuje się najczęściej kiedy ciąg komunikacyjny kończy się - np. na ścianie, ale pieszy lub wózek widłowy może nadal podążać ciągiem komunikacyjnym zarówno w lewo jak i w prawo.

Ostatni typ to lustro 90 stopni czyli 1/8 kuli. Tych luster używa się zazwyczaj w narożnikach ciągów komunikacyjnych, obrazują one co dzieje się za rogiem.

Montaż luster sferycznych jest niezwykle prosty. Ich niska waga pozwala na mocowanie ich za pomocą zwykłych wkrętów, dobrej taśmy dwustronnej, lub tak jak powinno wieszać się tego typu lustra - na łańcuszkach. Łańcuszki oprócz tego, że są dobrym sposobem montażu zapewniają też możliwość regulacji mocowania luster, góra - dół.

W naszej ofercie znajdziecie lustra sferyczne, również takie które posiadają certyfikat jakości TÜV. Wszystkie z naszych luster sferycznych wykonane są z elastycznego akrylu, ale jedno z nich może być wykonane z poliwęglanu. Jest to lustro sferyczne 360 stopni, średnica 60cm - ten typ lustra może być wykonany z akrylu lub poliwęglanu. Poliwęglan jest materiałem praktycznie nietłukącym się, co stanowi o wyjątkowości takiego rozwiązania.

 

3. Kasetki z taśmą

Tymczasowe odgrodzenie miejsca pracy  - np. podczas układania towaru na regałach czy to na magazynie czy w sklepie jest bardzo ważne ponieważ często wiąże się z niebezpieczeństwem spadnięcia towaru na układającego lub osoby postronne. Mimo tej dość oczywistej wiedzy teren taki często nie jest odgrodzony - dlaczego tak się dzieje? Jeżeli pracownik wyznaczony do ułożenia towaru musi jedynie coś poprawić, coś dołożyć i jego czas pracy będzie wynosił dosłownie kilka minut, nie będzie mu się niestety chciało aby przynosić sobie np. słupki z taśmą z innego miejsca w magazynie lub słupki z łańcuchem albo też innych produktów, które normalnie do tego służą, ale samo przeniesienie tych rzeczy zajmie mu więcej czasu niż faktyczna praca. Dodatkowo waga tych produktów może go skutecznie zniechęcić.

 W wymienionym wyżej przypadku nie ma nic lepszego jak zastosowanie kasetki z taśmą odgradzającą. Jest to najszybszy sposób na zamknięcie strefy, rozciągnięcie taśmy od kasetki do drugiego punktu zajmuje zaledwie kilka sekund. Nawet jeśli pracownik nie ma kasetki pod ręką to przyniesienie jej w odpowiednie miejsce nie będzie stanowiło dużego problemu, kasetka bowiem mieści się w dłoni dorosłej osoby i waży trochę ponad jeden kilogram. Taśma rozciągana do 4 metrów pozwala na zamknięcie większości przejść na terenie magazynów.

Kasetki z taśmą dostępne są z dwoma rodzajami mocowania - mocowanie na stałe za pomocą śrub lub mocowanie magnetyczne. W drugiej opcji do zestawu dostarczane są magnesy neodymowe, które bardzo silnie przyciągają. Wersja magnetyczna jest niezwykle praktyczna ponieważ pozwala na przepinanie kasetek w różne miejsca na terenie magazynu.

Standardowymi kolorami kaset jest żółta i czerwona z odpowiednia żółto-czarną oraz biało-czerwoną taśmą o długości 4 metrów, istnieje jednak możliwość personalizacji taśmy stosując odpowiedni kolor, np. firmowy lub też specjalny napis, którym będzie logo firmy albo np. "zakaz wstępu".

 

4. Profile ochronno-ostrzegawcze

Jest pewien produkt bez którego nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie bezpiecznego magazynu, hali produkcyjnej, a czasem nawet biur. Dzięki niesamowicie prostej aplikacji i ilości przekrojów profile ochronno-ostrzegawcze stały się jednym z najbardziej popularnych produktów zabezpieczających niskie zejścia, ostre krawędzie oraz inne miejsca niebezpieczne.

Wspominaliśmy o łatwej aplikacji produktu - w podstawowych wersjach jest to taśma samoprzylepna (zawarta już w produkcie) - jedyne co należy zrobić to zdjąć warstwę zabezpieczającą klej i nakleić profil na danej powierzchni. Dwa rodzaje profili z typu podstawowych nie posiadają mocowania na klej, a jedynie na wcisk (mowa o typach B oraz BB) - to rozwiązanie również często jest bardzo potrzebne.

Profile dostarczane są głównie w odcinkach 1-metrowych oraz w rolkach 5-metrowych, jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a w jednym kartonie możemy dostarczyć nawet 75 metrów profili w zależności od wybranego typu. Warto pokrótce wspomnieć ponieważ na ten temat będzie poświęcony oddzielny akapit prawdopodobnie za miesiąc o profilach mocowanych na magnes, za pomocą śrub lub specjalnych służących do montażu w chłodniach.

 

5. Podsumowanie

Wszystkie z czterech wymienionych wyżej produktów są artykułami niezbędnymi do zapewnienia zupełnych podstaw bezpieczeństwa w Twoim magazynie. Wszystkie z tych produktów znajdziesz w ofercie firmy Keda-Dalecki, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zachęcamy również do polubienia nas na facebooku, instagramie oraz LinkedIn ponieważ tam zamieszczamy treści, dzięki którym możesz w łatwy i tani sposób poprawić bezpieczeństwo swoich pracowników.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl